Kao i prethodnih godine i ove je Mješoviti zbor Župe Vinjani bio na jednodnevnom izletu. Ove godine put ih je odveo u „srce Bosne“.
U subotu 21. rujna, u ranim jutarnjim satima autobusom smo krenuli ispred župne crkve sv. Roka. Uz župnika fra Josipa naš vodič je bio drinovački župni vikar fra Velimir Bagavac koji je rodom iz srednje Bosne. Prvo odredište je bio brežuljak Brestovsko na kojem je smješten Samostan sv. Klare. Sestre klarise, koje žive u tom samostanu, ove godine su proslavile 30 godina osnutka svoje zajednice. Ispred župne crkve dočekao nas fra Gabrijel Tomić, duhovnik sestara klarisa i župni vikar. U samostanu sestara klarisa, u kapelici, služena je sveta misa koju je predvodio fra Velimir u koncelebraciji s našim župnikom, a pjevanje su predvodile sestre klarise. Nakon mise sestre su nas ugostile u svojoj blagavaonici, a potom su nam predstavile svoj „život iza rešetaka“. Poput sv. Majke Klare – biljčice sv. o. Franje i sv. Franje nastoje izbliza promatrati Kristov život i što više ga slijediti, posebno u molitvi i predanosti u Božju providnost. Iako je molitva na prvom mjestu, po savjetu sv. Majke Klare, dužne su sestre raditi, ali tako i toliko kako rad ne bi ugušio molitveni duha. Stoga u skladu s takvim ustrojstvom života peku hostije, ali i kućni poslovi kao i obrađivanje vrta redovni je dio njihovih aktivnosti. Vode administraciju svoje kuće, dopisuju se i razgovaraju s mnogim osobama po cijelom svijetu koje se preporučuju u njihove molitve i traže njihove savjete. One u načelu osam sati mole, osam rade i osam odmaraju. Jedna mlada sestra je ispričala svoj put kako je došla u samostan.
Napustivši Brestovsko krenuli smo prema Fojnici, tj. Franjevačkom samostanu Duha Svetoga Fojnica. U samostanu se nalazi muzej čija je baština od neprocjenjive vrijednosti te s pravom nosi titulu jednog od najbolje uređenih muzeja u BiH. Najpoznatiji dokument ovog muzeja je Ahdnama – povelja kojom je fra Anđelo Zvizdović, poglavar Samostana, daleke 1463. godine, od sultana Mehmeda II El-Fatiha molio i dobio dozvolu za ostanak franjevaca u Bosni, ali i povratak stanovništva koje je pobjeglo pred osmanskom vojskom, a kao znak prijateljstva sultan El-Fatih je fra Anđela ogrnuo plaštem i taj se plašt od originalne turske svile čuva u muzeju. Ispred samostana je nedavno postavljen veliki spomenik fra Anđela s Ahdnamom u ruci.
Iz Fojnice smo krenuli prema Visokom gdje nas je u Samostanu sv. Bonaventura čekao ručak. Nakon objeda krenuli smo u obilazak samostana u sklopu kojeg je sjemenište i klasična gimnazija. Potom smo se uputili prema Kraljevoj Sutjesci – rodnom mjestu našeg vodiča fra Velimira. Kroz ovaj samostan i crkvu proveo nas je fra Stjepan koji nam je predočio povijest Bosne Srebrne. I ovaj samostan vrlo je bogat kulturno-povijesnim i umjetničkim sadržajima: brojni arhivski dokumenti, dragocjene stare knjige, zbirka slika te kovinski i tekstilni predmeti umjetničkoga obrta.
Nakon Kraljeve Sutjeske uputili smo se prema Sarajevu u kojem smo posjetili katedralu, a zatim krenuli u šetnju sarajevskim ulicama, Baščaršijom, …., a potom se uputili prema Vinjanima u koje smo stigli u kasnim večernjim satima.