Tijelovo tj. svetkovina Presvetog Tijela i Krvi Kristove slavi se četvrtkom nakon svetkovine Duhova. Ova svetkovina se spominje od 13. st., u početku se nazivala Euharistija. Naime, sveta Julijana je u svom viđenju opazila mrlju koju je protumačila kao mrlju na Crkvi u nedostatku blagdana koji bi slavio Presveti Oltarski Sakrament. Od 14. st. blagdan se proširio na cijelu Katoličku Crkvu.
U Župi Vinjani se u četvrtak 30. svibnja svetkovina Tijelova proslavila svečanom svetom misom s procesijom u župnoj crkvi sv. Roka u 10 sati. Pola sata prije svete mise bila je prigoda za svetu ispovijed. Svetu misu je predvodio župnik fra Josip u koncelebraciji fra Jakovom. Nakon svete mise uslijedila je svečana tijelovska procesija s Presvetim i blagoslov na četiri mjesta. Procesiju su predvodili ministranti i nekoliko ovogodišnjih prvopričesnika koji su laticama ruža posipala put pred Presvetim. Tijekom mise je pjevao Veliki župni zbor pod vodstvom s. Ljiljane. Fra Josip je u svojoj propovijedi vjernicima lijepo približio veličinu ove svetkovine:
Svetkovina Tijelova koju danas slavimo neodvojiva je od mise Večere Gospodnje na Veliki Četvrtak na kojoj smo svečano slavili ustanovljenje Euharistije. Tada smo u misi ponovno proživljavali otajstvo koje nam je Krist ostavio u kruhu i vinu, a danas to isto otajstvo daje nam se za klanjanje i razmišljanje te nosimo Presveto u procesiji kako bi posvjedočili da Uskrsli Krist hoda među nama i vodi nas prema Kraljevstvu nebeskom.
Ono što nam je Isus darovao u dvorani posljednje večere danas se očituje među nama jer je Kristova ljubav predodređena za sve.
Sve počinje iz Kristova srca koji je na Posljednjoj večeri, uoči svoje muke zahvaljivao i hvalio Boga i time, snagom svoje ljubavi preobrazio smisao smrti s kojom se sam suočavao. I činjenica da je oltarski sakrament poprimio ime euharistija to jest zahvaljivanje izražava upravo to.
Da je promjena tvari kruha i vina u Tijelo i Krv Kristovu plod Kristova dara, dara samoga sebe, dara ljubavi jača od smrti. I zato je euharistija hrana za vječni život. Kruh života. Iz Kristova srca, iz njegove euharistijske molitve izvire ono što preobražava stvarnost. Jer sve polazi od Boga, od svemoći njegove Trojedne ljubavi utjelovljene u Isusu Kristu. Kristovo srce je uronjeno u tu ljubav i sve nas preobražava.
Ta je preobrazba moguća zbog zajedništva koje je jače od svake podjele. Riječ zajedništvo kojim također označavamo euharistiju sama po sebi sažima dimenzije Kristova dara. Izraz primanje pričesti odnosi se na čin jedenja euharistijskog kruha, naime kad vršimo taj čin do nas se u svetoj pričesti prenosi jedno zajedništvo. Kruh koji lomimo zajedništvo je s Tijelom Kristovim.
I upravo u euharistijskom zajedništvu Krist nas preobražava u sebe, oslobađa nas egocentričnosti te postajemo jedno s Njim.
Što se dogodilo na Posljednjoj večeri? Što se dogodilo kad je rekao: Ovo je moje Tijelo koje se za vas predaje, ovo je moja Krv koja se za vas prolijeva. U toj gesti Isus predviđa događaj Kalvarije. Iz ljubavi prihvaća muku i nasilje te sramotnu smrt na križu. A to prihvaćanje pretvara ga u čin darivanja i baš to je preobrazba koja je i nama najpotrebnija jer nas otkupljuje iznutra te nas otvara za stvarnost Kraljevstva nebeskoga.
Bog uvijek želi ostvariti takvu obnovu svijeta na način koji čini Krist i zato nema ničega čarobnog u kršćanstvu, nema prečaca jer sve prolazi kroz poniznu i strpljivu logiku zrna pšenice koje umire kako bi dalo život, sve prolazi logiku vjere koja pokreće planine nježnom Božjom snagom.
I zato Bog želi nastavljati obnavljati čovječanstvo kroz ovaj lanac preobrazbe čiji je euharistija pokazatelj. Kroz posvećeni kruh i vino, u kojem su njegovo Tijelo i Krv uistinu prisutni Krist nas preobražava, uključuje nas u svoje djelo otkupljenja omogućujući nam milošću Duha Svetoga da i mi živimo dajući sebe.
Bez iluzija, bez ikakvih bježanja i mi hodimo ovim svijetom, noseći u sebi Tijelo Gospodnje, poput Djevice Marije u otajstvu Pohođenja. S poniznošću spoznaje da smo samo zrnca pšenice uvijek čuvajmo sigurnost da je ljubav Božja, utjelovljena u Kristu jača od svake mržnje, svake laži, svakog zla, svakog nasilja i smrti.
Budimo svjesni kako je Isus uvijek s nama u euharistiji jer nam je i obećao: Evo ja sam s vama do svršetka svijeta.
Hvala ti Gospodine Isuse, hvala ti na vjernosti koja podupire našu nadu i u teškim trenucima. Ostani s nama zauvijek dobri Pastiru, pravi i istiniti Kruše nebeski, hrani nas tim Kruhom i dovedi u vječna dobra u zemlju živih po svome Tijelu. Amen.
Galerija fotografija: