I ove jeseni članovi Velikog župnog zbora Župe Vinjani bilu su na izletu. Ovoga puta njihovo odredište je bila Istra.
19. listopada u ranim jutarnjim satima u pratnji župnika fra Josipa i s. Ljiljane krenuli su prema Istri. Već oko podneva su došli na svoje prvo odredište – Lanišće, mjesto pogubljenja bl. Miroslava Bulešića.
Miroslav je u kolovozu 1947. pratio kao službeni pratitelj delegata Sv. Stolice mons. Jakoba Ukmara koji je dijelio sv. krizmu na području oko Buzeta. Komunističke pristalice su nastojale spriječiti krizmu. 23. kolovoza nisu uspjeli spriječiti krizmu u Buzetu, sljedećeg dana se krizma održavala u Lanišću gdje su obred krizme počeli ranije kako bi im doskočili a mještani Lanišća su za to vrijeme čuvali crkvu i svećenike. Po dolasku Narodne milicije su se razišli misleći da neće biti daljnjih nereda. Nakon toga milicija je upala u župni dvor, mons. Ukmara na smrt ranila a Miroslava pretukli a potom zaklali. Njegove posmrtne ostatke nisu dali pokopati u njegovu rodnu župu u Svetvinčentu, nego je pokopan u Lanišću. Tadašnje vlasti su tek 1958. dopustile da se njegovo tijelo prenese u groblje u Svetvinčentu (i ne znajući, odabrali su 13. svibnja, nadnevak Miroslavova rođenja i blagdan Gospe Lurdske kojoj se bl. Miroslav posebno molio).
Kroz crkvu i župnu kuću u Lanišću Vinjančane je provela i upoznala sa životom bl. Miroslava jedna mještanka čiji je otac bio jedan od svjedoka Miroslavova pogubljenja.
Iz Lanišća su krenuli prema Poreču gdje ih je dočekao porečki dekan preč. Lino Zohil, župnik Vrsara i Gradine koji ih je ukratko upoznao s poviješću Poreča te proveo kroz Eufrazijevu baziliku. Nakon kratke šetnje Porečom uputili su se prema Vrsaru. Nakon smještaja u apartmane šetnjom s preč. Linom su krenuli do vrsarke župne crkve svetog Martina biskupa gdje su sudjelovali na svetoj misi. Preč. Lino ih je iza mise proveo Vrsarom te je uslijedila zajednička večera a nakon nje zasluženi odmor i počinak.
Drugi dan, nakon doručka su krenuli prema Vodnjanu gdje se nalazi župna crkva sv. Blaža koju posjećuju hodočasnici iz cijelog svijeta. Osim relikvija sv. Blaža u ovoj crkvi se čuva još 370 relikvija 250 različitih svetaca. Uz trn s Isusove krune, komadić vela Bogorodice, česticu Kristova križa i mnoge druge, posebnu pozornost privlače neraspadnuta, posve očuvana tijela ili djelovi tijela sv. Sebastiana, sv. Barbare, sv. Marije Egipatske, sv. Leona Bemba, sv. Ivana Olinija i sv. Nikoloze Bursa. Dijelovi i čitava tijela u župnoj crkvi sv. Blaža leže stoljećima, a nisu balzamirani niti hermetički zatvoreni. Ove relikvije su u Vodnjan stigle 1818. godine iz Venecije gdje se zbog Francuske revolucije uništavalo sve što je sakralno. Veliki slikar Gaetano Grezler iz Venecije preuzeo je relikvije i pohranio ih kod sebe. Uprava vodnjanske crkve je njega izabrala za dekoriranje ove novoizgrađene župne crkve. On dolazi sa svojim jedrenjakom te sa sobom nosi i relikvije. U ovoj crkvi se nalazi i kopija Torinskog platna iz 17. st koja je bila u kontaktu s originalom te se smatra relikvijom drugog reda.
Iz Vodnjana se krenuli u Svetviinčenat u crkvu Navještenja Blažene Djevice Marije gdje su sudjelovali na svetoj misi. Nakon mise vlč. Darko Zgrablić ih je upoznao s crkvom, mjestom gdje su pohranjene relikvije bl. Miroslava. U toj crkvi se kraj oltara Majke Božje od Krunice nalazi grob ovog blaženika u koji su 2003. njegovi posmrtni ostatci preneseni iz groblja. Nakon beatifikacije koja je bila pulskoj Areni 28. rujna 2013., 2014. godine relikvije bl. Miroslava Bulešića koje su se nalazile u grobu kraj oltara Majke Božje od Krunice od 2003. godine, nakon rekognicije svečano su prenesene i položene u sarkofag u novoposvećeni kameni oltar u središtu svetišta na obljetnicu njegovog đakonskog ređenja.
Nakon zajedničkog ručka obišli su pavlinski samostan i crkvu svetog Petra i Pavla u Svetom Petru u Šumi te se uputili prema Vinjanima. Uz molitvu, pjesmu i dobro raspoloženje putovanje je brzo prošlo. Puni dojmova i novih spoznaja u kasnim večernjim satima sretno su stigli svojim kućama.
Galerija fotografija: